Az év végéhez közeledve egyre inkább az esős, havas időjárás lesz a jellemző és ilyenkor a közlekedés legfőbb színterein, az utakon az aktuális időjárási viszonyok nem éppen optimális feltételeket teremtenek. A legtöbb problémát a csapadéktól csúszós út okozza, mely mellé társulnak többek között a fagy, a köd és az általánosságban jellemző romló látási viszonyok. A balesetek csökkentése érdekében a rendőrség az elkövetkező hónapban fokozottan fogja ellenőrizni a közlekedők világítását.
Kijelenthető, hogy a közúti közlekedésben az októbertől februárig tartó időszak kezdetén a száraz és vizes utak hirtelen válthatják egymást, mely különös óvatosságot és figyelmet igényel. A gépjárműveket - főleg hosszabb autóút előtt - ajánlatos már az ősz elején alaposan átnézetni, megvizsgáltatni minden biztonsági berendezést és tartozékot.
Ősszel a közlekedési balesetek jellemző oka, hogy a gépjárművezetők nem az időjárási-, látási- és útviszonyoknak megfelelően vezetik járműveiket, és gyakran megállapítható a közúti közlekedési balesetek vizsgálata során is. Ebben az időszakban a járművezetők felelőssége a jármű felkészítése. Elengedhetetlen az akkumulátor, a világítás és a fékrendszer megfelelő működése, a gumiabroncsok alkalmassága és állapota.
Ezek mellett az őszi - téli közlekedésben a gépkocsiknak ugyan nem kötelező tartozékai, de annál fontosabb kellékei például a jól működő ablaktörlő, a jégkaparó, a jégoldó spray, a megfelelő ablakmosó folyadék vagy éppen a páramentesítő.
Az előttünk álló mintegy négy hónapban kérjük, hogy az alábbiakra kiemelt figyelemmel legyenek:
- nagyobb követési távolság tartása
- a futómű és a gumik kifogástalan állapota
- tájékozódjanak, hogy az érintett, és a célállomás szerinti országban vezettek-e be olyan jellegű korlátozást, amely például a téli gumik, vagy éppen a hólánc kötelező használatára irányul, mert ezeket az adott ország területén való közlekedés feltételévé tehetik
- figyeljenek a gyalogosokra, mivel egy váratlan pillanatban az úttestre, a jármű elé kerülhetnek, és a csúszós úton a féktávolság is megnő
- hosszabb utazáskor szükség lehet takaróra, melegebb ruhadarabokra, vontatókötélre, fagymentesítő zárolajozóra, elegendő mennyiségű élelmiszerre és italra
- tájékozódjanak az Útinformnál és a különböző hírportálokon, internetes weboldalakon a várható út - és időjárási viszonyokról
- a fényvisszaverő anyagokkal felszerelt ruházat sokszor életet menthet. A láthatósági mellény viselése a KRESZ által előírt esetekben kötelező, de javasolt a gyalogosok, és a kerékpárosok részére annak viselése egyéb esetekben is. Javasoljuk, hogy lehetőleg a gépjárművek vezetőinek, utasainak megfelelő számú láthatósági mellény álljon rendelkezésre a járműben, ugyanis adódhatnak olyan esetek, amikor a járműből kiszállva (pl. autópályán, autóúton) a láthatósági mellény használata kötelező.
Ajánljuk mindenki figyelmébe, hogy aki eddig nem élt a felajánlott térítésmentes jármű-átvizsgálási lehetőséggel, ha máshogy nem is, de saját maga otthon pótolja, vagy vegye igénybe szakember segítségét.